1452958 | SACB-6/12-SC SCO P
Details
  • Sensors
  • Passive sensor-actuator interface (without cable)
  • 1 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connectable conductor cross section0.2 - 0.5mm²
Max. total current12A
Operating voltage120 - 120V
Max. current carrying capacity per I/O signal12A
With potential separationNo
With LED indicationNo
Number of sensor-/actuator-slots6
Cable outer diameter for cable gland7 - 12mm
Number of channels per connector slot2
Material of contact surfaceOther
Connection for NPN-sensorsYes
Number of poles sensor/actuator slots5
Type of branches for sensor-/actuator cablesM12
Width54mm
Explosion safety category for dustOther
Degree of protection (IP)IP65
Operating temperature-25 - 80°C
Explosion safety category for gasOther
Height42mm
Related products
1452958 | SACB-6/12-SC SCO P
Details
  • Sensors
  • 1 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connectable conductor cross section
0.2 .. 0.5mm²
Max. total current
12A
Operating voltage
120 .. 120V
Max. current carrying capacity per I/O signal
12A
With potential separation
With LED indication
Number of sensor-/actuator-slots
6
Cable outer diameter for cable gland
7 .. 12mm
Number of channels per connector slot
2
Material of contact surface
Other
Connection for NPN-sensors
Number of poles sensor/actuator slots
5
Type of branches for sensor-/actuator cables
M12
Width
54mm
Explosion safety category for dust
Other
Degree of protection (IP)
IP65
Operating temperature
-25 .. 80°C
Explosion safety category for gas
Height
42mm