1003381 | FKCN 2,5/ 3-ST-5,08BD14-12 SO
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connectionOther
Number of poles3
Modular spacing contacts5.08mm
Contact typeBus
Modular spacing connections5.08mm
Number of plug-in contact rows1
Rated voltage320V
Rated surge voltage4kV
Material of contact surfaceTin
Pollution degree2
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 2.5mm²
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 1.5mm²
Angle contact/conductor connectionOther
Rated current In12A
Connectable cable typeTubular cable
Over voltage categoryIII
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 1.5mm²
Type of electric connectionSpring clamp connection
Material insulation bodyOther
Colour housingGreen
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material contactCopper
Operating temperature-40 - 100°C
Material housingOther
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connection
Other
Number of poles
3
Modular spacing contacts
5.08mm
Contact type
Bus
Modular spacing connections
5.08mm
Number of plug-in contact rows
1
Rated voltage
320V
Rated surge voltage
4kV
Material of contact surface
Tin
Pollution degree
2
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 2.5mm²
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 1.5mm²
Angle contact/conductor connection
Other
Rated current In
12A
Connectable cable type
Tubular cable
Over voltage category
III
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 1.5mm²
Type of electric connection
Spring clamp connection
Material insulation body
Colour housing
Green
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material contact
Copper
Operating temperature
-40 .. 100°C