1016985 | PC 16/ 2-ST-10,16BKT20LBDWH1,2
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles2
Rated surge voltage6kV
Contact typeBus
Pollution degree2
Over voltage categoryIII
Modular spacing contacts10.16mm
Type of connectionOther
Rated current In76A
Modular spacing connections10.16mm
Angle contact/conductor connectionOther
Number of plug-in contact rows1
Rated voltage1000V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.75 - 16mm²
Material of contact surfaceSilver
Connectable conductor cross section solid-core0.75 - 16mm²
Type of electric connectionScrew connection
Connectable cable typeTubular cable
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.5 - 10mm²
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Operating temperature-40 - 100°C
Colour housingBlack
Material housingOther
Material contactCopper
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Related products
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles
2
Rated surge voltage
6kV
Contact type
Bus
Pollution degree
2
Over voltage category
III
Modular spacing contacts
10.16mm
Type of connection
Other
Rated current In
76A
Modular spacing connections
10.16mm
Angle contact/conductor connection
Other
Number of plug-in contact rows
1
Rated voltage
1000V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.75 .. 16mm²
Material of contact surface
Silver
Connectable conductor cross section solid-core
0.75 .. 16mm²
Type of electric connection
Screw connection
Connectable cable type
Tubular cable
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.5 .. 10mm²
Material insulation body
Polyamide (PA)
Operating temperature
-40 .. 100°C