1119646 | MVSTBR 2,5/ 6-ST-5,08BDS1-6X12
Type of connectionOther
Rated current In12A
Rated surge voltage4kV
Modular spacing connections5.08mm
Material of contact surfaceTin
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 2.5mm²
Modular spacing contacts5.08mm
Material contactCopper
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 2.5mm²
Type of electric connectionScrew connection
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 2.5mm²
Contact typeBus
Angle contact/conductor connectionOther
Rated voltage320V
Material housingOther
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Operating temperature-40 - 100°C
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingGreen
Rated current In
12A
Rated surge voltage
4kV
Modular spacing connections
5.08mm
Material of contact surface
Tin
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 2.5mm²
Modular spacing contacts
5.08mm
0.25 .. 2.5mm²
Type of electric connection
Screw connection
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 2.5mm²
Rated voltage
320V
III
Material housing
Material insulation body
Polyamide (PA)
Operating temperature
-40 .. 100°C