1129856 | PTDA 1,5/ 8-PH-3,5 35BDM1-G0 Q
Technical specifications
Rated voltage240V
Rated current In8A
Angle contact/conductor connectionOther
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.5 - 0.5mm²
Type of electric connectionSpring clamp connection
Connectable cable typeTubular cable
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 1.5mm²
Over voltage categoryIII
Modular spacing contacts3.5mm
Modular spacing connections3.5mm
Rated surge voltage2.5kV
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 1.5mm²
Colour housingOther
Operating temperature-40 - 100°C
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Rated voltage
240V
Rated current In
8A
0.5 .. 0.5mm²
0.2 .. 1.5mm²
Modular spacing contacts
3.5mm
Modular spacing connections
3.5mm
Rated surge voltage
2.5kV
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 1.5mm²
Operating temperature
-40 .. 100°C