1129892 | PTDA 1,5/ 8-PH-3,5 35BD01-G0 Q
  • Connectors
  • Cable connector
  • 1000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact typeBus
Type of connectionOther
Modular spacing contacts3.5mm
Angle contact/conductor connectionOther
Rated current In8A
Rated surge voltage2.5kV
Number of plug-in contact rows1
Pollution degree2
Connectable cable typeTubular cable
Over voltage categoryIII
Rated voltage240V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 1.5mm²
Material of contact surfaceTin
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.5 - 0.5mm²
Material contactCopper
Modular spacing connections3.5mm
Type of electric connectionSpring clamp connection
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 1.5mm²
Colour housingOther
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 100°C
  • Connectors
  • Cable connector
  • 1000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact type
Bus
Type of connection
Other
Modular spacing contacts
3.5mm
Angle contact/conductor connection
Other
Rated current In
8A
Rated surge voltage
2.5kV
Number of plug-in contact rows
1
Pollution degree
2
Connectable cable type
Tubular cable
Over voltage category
III
Rated voltage
240V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 1.5mm²
Material of contact surface
Tin
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.5 .. 0.5mm²
Material contact
Copper
Modular spacing connections
3.5mm
Type of electric connection
Spring clamp connection
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 1.5mm²
Colour housing
Material insulation body
Polyamide (PA)
Material housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Operating temperature
-40 .. 100°C