1129904 | PTDA 1,5/ 8-PH-3,5 35BDI1-I8
Contact typeBus
Modular spacing contacts3.5mm
Modular spacing connections3.5mm
Angle contact/conductor connectionOther
Rated current In8A
Rated voltage240V
Over voltage categoryIII
Rated surge voltage2.5kV
Pollution degree2
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 1.5mm²
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 1.5mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.5 - 0.5mm²
Operating temperature-40 - 100°C
Modular spacing contacts
3.5mm
Modular spacing connections
3.5mm
Rated current In
8A
Rated voltage
240V
Rated surge voltage
2.5kV
0.2 .. 1.5mm²
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 1.5mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.5 .. 0.5mm²
Colour housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Operating temperature
-40 .. 100°C