1708241 | FKC 2,5/ 8-STF-5,08BKAUNZ25SO
Technical specifications
Number of poles8
Angle contact/conductor connectionOther
Number of plug-in contact rows1
Rated current In12A
Rated voltage320V
Type of connectionOther
Modular spacing connections5.08mm
Rated surge voltage4kV
Contact typeBus
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 2.5mm²
Modular spacing contacts5.08mm
Over voltage categoryIII
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 2.5mm²
Type of electric connectionSpring clamp connection
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 2.5mm²
Pollution degree2
Connectable cable typeTubular cable
Material of contact surfaceGold
Colour housingBlack
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Material contactCopper
Operating temperature-40 - 105°C
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Technical specifications
Number of poles
8
Rated current In
12A
Rated voltage
320V
Modular spacing connections
5.08mm
Rated surge voltage
4kV
0.25 .. 2.5mm²
Modular spacing contacts
5.08mm
0.2 .. 2.5mm²
Type of electric connection
Spring clamp connection
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 2.5mm²
Material of contact surface
Gold
Colour housing
Black
Material insulation body
Polyamide (PA)
Operating temperature
-40 .. 105°C