1708243 | FKC 2,5/ 8-STF-5,08BKAUBDWHX12
Technical specifications
Rated voltage320V
Rated current In12A
Angle contact/conductor connectionOther
Rated surge voltage4kV
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing contacts5.08mm
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 2.5mm²
Type of connectionOther
Number of poles8
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 2.5mm²
Connectable cable typeTubular cable
Type of electric connectionSpring clamp connection
Modular spacing connections5.08mm
Over voltage categoryIII
Contact typeBus
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 2.5mm²
Pollution degree2
Material of contact surfaceGold
Material contactCopper
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingBlack
Operating temperature-40 - 105°C
Rated voltage
320V
Rated current In
12A
Rated surge voltage
4kV
Modular spacing contacts
5.08mm
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 2.5mm²
Type of connection
Other
Number of poles
8
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 2.5mm²
Type of electric connection
Spring clamp connection
Modular spacing connections
5.08mm
0.2 .. 2.5mm²
Material of contact surface
Gold
Material insulation body
Polyamide (PA)
Material housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Colour housing
Black
Operating temperature
-40 .. 105°C