1708493 | MCV 1,5/10-G-3,81 P14AUTHR R56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Pollution degree2
Type of electric connectionOther
Material of contact surfaceGold
Length pin2.6mm
Connector modelFixed connector
Material insulation bodyOther
Modular spacing connections3.81mm
Diameter connection pin1.4mm
Number of poles10
Number of plug-in contact rows1
Rated current In8A
Over voltage categoryIII
Modular spacing contacts3.81mm
Rated voltage160V
Contact typePin
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingBlack
Rated surge voltage2.5kV
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Pollution degree
2
Type of electric connection
Other
Material of contact surface
Gold
Length pin
2.6mm
Connector model
Fixed connector
Material insulation body
Other
Modular spacing connections
3.81mm
Diameter connection pin
1.4mm
Number of poles
10
Number of plug-in contact rows
1
Rated current In
8A
Over voltage category
III
Modular spacing contacts
3.81mm
Rated voltage
160V
Contact type
Pin
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Colour housing
Black
Rated surge voltage
2.5kV
Operating temperature
-40 .. 100°C