1709060 | MCV 1,5/ 2-G-3,81 P26THRR24CSO
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 280 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Rated current In8A
Modular spacing contacts3.81mm
Connector modelFixed connector
Rated voltage160V
Contact typePin
Rated surge voltage2.5kV
Modular spacing connections3.81mm
Number of plug-in contact rows1
Number of poles2
Type of electric connectionOther
Length pin2.6mm
Material insulation bodyOther
Diameter connection pin1.4mm
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
Related products
  • Connectors
  • 280 KOM
Rated current In
8A
Modular spacing contacts
3.81mm
Rated voltage
160V
Rated surge voltage
2.5kV
Modular spacing connections
3.81mm
Length pin
2.6mm
Diameter connection pin
1.4mm
Type of banding
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C