1710018 | CCV 2,5/ 2-GSF-5,08GNP26THRAUR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Rated current In12A
Contact typePin
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing connections5.08mm
Length pin2.6mm
Colour housingGreen
Rated voltage320V
Type of electric connectionOther
Connector modelFixed connector
Modular spacing contacts5.08mm
Over voltage categoryIII
Rated surge voltage4kV
Diameter connection pin1.6mm
Pollution degree2
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material of contact surfaceGold
Operating temperature-40 - 100°C
Material insulation bodyOther
Type of fasteningOther
Type of bandingOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Rated current In
12A
Contact type
Pin
Number of plug-in contact rows
1
Modular spacing connections
5.08mm
Length pin
2.6mm
Colour housing
Green
Rated voltage
320V
Type of electric connection
Other
Connector model
Fixed connector
Modular spacing contacts
5.08mm
Over voltage category
III
Rated surge voltage
4kV
Diameter connection pin
1.6mm
Pollution degree
2
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material of contact surface
Gold
Operating temperature
-40 .. 100°C