1710442 | DMCV 1,5/ 2-G1F-3,5-LRAUP26THR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Number of poles4
Contact typePin
Type of electric connectionOther
Number of plug-in contact rows2
Pollution degree2
Material insulation bodyOther
Rated voltage160V
Over voltage categoryIII
Material of contact surfaceGold
Modular spacing contacts3.5mm
Colour housingBlack
Length pin2.6mm
Diameter connection pin1.4mm
Rated surge voltage2.5kV
Modular spacing connections3.5mm
Rated current In8A
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Type of fasteningEngage (snap)
Type of bandingCarton (for SMD)
Operating temperature-40 - 100°C
Related products
  • Connectors
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Number of poles
4
Contact type
Pin
Type of electric connection
Other
Number of plug-in contact rows
2
Pollution degree
2
Material insulation body
Other
Rated voltage
160V
Over voltage category
III
Material of contact surface
Gold
Modular spacing contacts
3.5mm
Colour housing
Black
Length pin
2.6mm
Diameter connection pin
1.4mm
Rated surge voltage
2.5kV
Modular spacing connections
3.5mm
Rated current In
8A
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Type of fastening
Engage (snap)
Type of banding
Carton (for SMD)
Operating temperature
-40 .. 100°C