1710444 | DMCV 1,5/15-G1F-3,5-LRAUP26THR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact typePin
Number of plug-in contact rows2
Modular spacing connections3.5mm
Number of poles30
Connector modelFixed connector
Rated surge voltage2.5kV
Rated current In8A
Pollution degree2
Modular spacing contacts3.5mm
Rated voltage160V
Diameter connection pin1.4mm
Over voltage categoryIII
Material insulation bodyOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material of contact surfaceGold
Length pin2.6mm
Type of electric connectionOther
Colour housingBlack
Type of fasteningEngage (snap)
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingCarton (for SMD)
Related products
  • Connectors
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact type
Pin
Number of plug-in contact rows
2
Modular spacing connections
3.5mm
Number of poles
30
Connector model
Fixed connector
Rated surge voltage
2.5kV
Rated current In
8A
Pollution degree
2
Modular spacing contacts
3.5mm
Rated voltage
160V
Diameter connection pin
1.4mm
Over voltage category
III
Material insulation body
Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material of contact surface
Gold
Length pin
2.6mm
Type of electric connection
Other
Colour housing
Black
Type of fastening
Engage (snap)
Operating temperature
-40 .. 100°C