1710473 | CCV 2,5/ 3-GSF-5,08GNP26THRAUR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts5.08mm
Contact typePin
Rated surge voltage4kV
Rated voltage320V
Connector modelFixed connector
Pollution degree2
Modular spacing connections5.08mm
Length pin2.6mm
Type of electric connectionOther
Number of plug-in contact rows1
Over voltage categoryIII
Diameter connection pin1.6mm
Material insulation bodyOther
Rated current In12A
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material of contact surfaceGold
Colour housingGreen
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
Type of bandingOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts
5.08mm
Contact type
Pin
Rated surge voltage
4kV
Rated voltage
320V
Connector model
Fixed connector
Pollution degree
2
Modular spacing connections
5.08mm
Length pin
2.6mm
Type of electric connection
Other
Number of plug-in contact rows
1
Over voltage category
III
Diameter connection pin
1.6mm
Material insulation body
Other
Rated current In
12A
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material of contact surface
Gold
Colour housing
Green
Operating temperature
-40 .. 100°C