1710605 | MCV 1,5/ 10-G-3,5 GN RNP26THR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact typePin
Connector modelFixed connector
Number of poles10
Modular spacing contacts3.5mm
Diameter connection pin1.4mm
Number of plug-in contact rows1
Type of electric connectionOther
Rated voltage160V
Material insulation bodyOther
Modular spacing connections3.5mm
Pollution degree2
Rated surge voltage2.5kV
Rated current In8A
Length pin2.6mm
Colour housingGreen
Over voltage categoryIII
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material of contact surfaceTin
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingCarton (for SMD)
  • Connectors
  • 100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact type
Pin
Connector model
Fixed connector
Number of poles
10
Modular spacing contacts
3.5mm
Diameter connection pin
1.4mm
Number of plug-in contact rows
1
Type of electric connection
Other
Rated voltage
160V
Material insulation body
Other
Modular spacing connections
3.5mm
Pollution degree
2
Rated surge voltage
2.5kV
Rated current In
8A
Length pin
2.6mm
Colour housing
Green
Over voltage category
III
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material of contact surface
Tin
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C