1710951 | CC 2,5/ 2-G-5,08 P26THRR24
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 330 KOM
Contact typePin
Number of poles2
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing connections5.08mm
Colour housingBlack
Length pin2.6mm
Rated current In12A
Rated surge voltage4kV
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Modular spacing contacts5.08mm
Diameter connection pin1.6mm
Material insulation bodyOther
Type of electric connectionOther
Rated voltage320V
Over voltage categoryIII
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
Related products
  • Connectors
  • 330 KOM
Modular spacing connections
5.08mm
Length pin
2.6mm
Rated current In
12A
Rated surge voltage
4kV
Modular spacing contacts
5.08mm
Diameter connection pin
1.6mm
Rated voltage
320V
Over voltage category
III
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C