1711981 | CCA 2,5/ 5-G-5,08 3PAP26THRR56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 280 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Number of plug-in contact rows1
Rated current In12A
Material insulation bodyOther
Over voltage categoryIII
Modular spacing connections5.08mm
Number of poles3
Type of electric connectionOther
Colour housingBlack
Contact typePin
Modular spacing contacts5.08mm
Length pin2.6mm
Rated voltage320V
Pollution degree2
Diameter connection pin1.6mm
Material of contact surfaceTin
Rated surge voltage4kV
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
Type of bandingOther
  • Connectors
  • 280 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Number of plug-in contact rows
1
Rated current In
12A
Material insulation body
Other
Over voltage category
III
Modular spacing connections
5.08mm
Number of poles
3
Type of electric connection
Other
Colour housing
Black
Contact type
Pin
Modular spacing contacts
5.08mm
Length pin
2.6mm
Rated voltage
320V
Pollution degree
2
Diameter connection pin
1.6mm
Material of contact surface
Tin
Rated surge voltage
4kV
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Operating temperature
-40 .. 100°C