1712283 | CCV 2,5/ 5-GF-5,08P26AUTHRR56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles5
Number of plug-in contact rows1
Rated surge voltage4kV
Material of contact surfaceGold
Rated voltage320V
Modular spacing contacts5.08mm
Contact typePin
Connector modelFixed connector
Length pin2.6mm
Modular spacing connections5.08mm
Type of electric connectionOther
Over voltage categoryIII
Pollution degree2
Diameter connection pin1.6mm
Rated current In12A
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingBlack
Material insulation bodyOther
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles
5
Number of plug-in contact rows
1
Rated surge voltage
4kV
Material of contact surface
Gold
Rated voltage
320V
Modular spacing contacts
5.08mm
Contact type
Pin
Connector model
Fixed connector
Length pin
2.6mm
Modular spacing connections
5.08mm
Type of electric connection
Other
Over voltage category
III
Pollution degree
2
Diameter connection pin
1.6mm
Rated current In
12A
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Colour housing
Black
Material insulation body
Other
Operating temperature
-40 .. 100°C