1712296 | CCV 2,5/ 8-GF-5,08P26AUTHRR88
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles8
Number of plug-in contact rows1
Rated current In12A
Material of contact surfaceGold
Connector modelFixed connector
Contact typePin
Modular spacing connections5.08mm
Type of electric connectionOther
Rated voltage320V
Length pin2.6mm
Modular spacing contacts5.08mm
Material insulation bodyOther
Diameter connection pin1.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingBlack
Pollution degree2
Over voltage categoryIII
Rated surge voltage4kV
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of poles
8
Number of plug-in contact rows
1
Rated current In
12A
Material of contact surface
Gold
Connector model
Fixed connector
Contact type
Pin
Modular spacing connections
5.08mm
Type of electric connection
Other
Rated voltage
320V
Length pin
2.6mm
Modular spacing contacts
5.08mm
Material insulation body
Other
Diameter connection pin
1.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Colour housing
Black
Pollution degree
2
Over voltage category
III
Rated surge voltage
4kV
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C