1713282 | CCVA 2,5/ 9-G-5,08 P14THRR88
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Rated surge voltage4kV
Number of plug-in contact rows1
Contact typePin
Number of poles9
Diameter connection pin1.6mm
Type of electric connectionOther
Material of contact surfaceTin
Material insulation bodyOther
Length pin1.4mm
Over voltage categoryIII
Pollution degree2
Colour housingBlack
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Modular spacing contacts5.08mm
Connector modelFixed connector
Rated voltage320V
Modular spacing connections5.08mm
Rated current In12A
Type of bandingOther
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
Related products
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Rated surge voltage
4kV
Number of plug-in contact rows
1
Contact type
Pin
Number of poles
9
Diameter connection pin
1.6mm
Type of electric connection
Other
Material of contact surface
Tin
Material insulation body
Other
Length pin
1.4mm
Over voltage category
III
Pollution degree
2
Colour housing
Black
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Modular spacing contacts
5.08mm
Connector model
Fixed connector
Rated voltage
320V
Modular spacing connections
5.08mm
Rated current In
12A
Type of banding
Operating temperature
-40 .. 100°C