1715229 | DMC 1,5/14-G1F-3,5-LRP26AUTHRR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 180 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact typePin
Number of poles28
Number of plug-in contact rows2
Connector modelFixed connector
Modular spacing contacts3.5mm
Material insulation bodyOther
Rated voltage160V
Pollution degree2
Colour housingBlack
Diameter connection pin1.4mm
Material of contact surfaceGold
Rated surge voltage2.5kV
Over voltage categoryIII
Rated current In8A
Length pin2.6mm
Type of electric connectionOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Modular spacing connections3.5mm
Operating temperature-40 - 105°C
Type of bandingOther
Type of fasteningEngage (snap)
  • Connectors
  • 180 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact type
Pin
Number of poles
28
Number of plug-in contact rows
2
Connector model
Fixed connector
Modular spacing contacts
3.5mm
Material insulation body
Other
Rated voltage
160V
Pollution degree
2
Colour housing
Black
Diameter connection pin
1.4mm
Material of contact surface
Gold
Rated surge voltage
2.5kV
Over voltage category
III
Rated current In
8A
Length pin
2.6mm
Type of electric connection
Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Modular spacing connections
3.5mm
Operating temperature
-40 .. 105°C