1715233 | DMC 1,5/ 6-G1F-3,5-LRP26AUTHRR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 180 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Rated voltage160V
Rated surge voltage2.5kV
Number of poles12
Modular spacing connections3.5mm
Over voltage categoryIII
Pollution degree2
Number of plug-in contact rows2
Rated current In8A
Contact typePin
Modular spacing contacts3.5mm
Material of contact surfaceGold
Length pin2.6mm
Type of electric connectionOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material insulation bodyOther
Diameter connection pin1.4mm
Colour housingBlack
Operating temperature-40 - 105°C
Type of bandingOther
Type of fasteningEngage (snap)
Related products
  • Connectors
  • 180 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Rated voltage
160V
Rated surge voltage
2.5kV
Number of poles
12
Modular spacing connections
3.5mm
Over voltage category
III
Pollution degree
2
Number of plug-in contact rows
2
Rated current In
8A
Contact type
Pin
Modular spacing contacts
3.5mm
Material of contact surface
Gold
Length pin
2.6mm
Type of electric connection
Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material insulation body
Other
Diameter connection pin
1.4mm
Colour housing
Black
Operating temperature
-40 .. 105°C