1715651 | DMC 1,5/ 4-G1F-3,5-LRP26THRR44
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 180 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts3.5mm
Connector modelFixed connector
Material of contact surfaceTin
Rated voltage160V
Number of plug-in contact rows2
Modular spacing connections3.5mm
Diameter connection pin1.4mm
Contact typePin
Length pin2.6mm
Rated surge voltage2.5kV
Number of poles8
Material insulation bodyOther
Rated current In8A
Pollution degree2
Colour housingBlack
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
Type of fasteningEngage (snap)
  • Connectors
  • 180 KOM
Modular spacing contacts
3.5mm
Material of contact surface
Tin
Rated voltage
160V
Modular spacing connections
3.5mm
Diameter connection pin
1.4mm
Length pin
2.6mm
Rated surge voltage
2.5kV
Number of poles
8
Rated current In
8A
Operating temperature
-40 .. 100°C