1716669 | DMC 1,5/ 5-G1F-3,5-LRP26THRR56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 180 KOM
Connector modelFixed connector
Number of poles10
Modular spacing connections3.5mm
Modular spacing contacts3.5mm
Rated current In8A
Rated voltage160V
Diameter connection pin1.4mm
Material of contact surfaceTin
Colour housingBlack
Length pin2.6mm
Pollution degree2
Rated surge voltage2.5kV
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 100°C
Type of bandingOther
Type of fasteningEngage (snap)
  • Connectors
  • 180 KOM
Number of poles
10
Modular spacing connections
3.5mm
Modular spacing contacts
3.5mm
Rated current In
8A
Rated voltage
160V
Diameter connection pin
1.4mm
Material of contact surface
Tin
Length pin
2.6mm
Rated surge voltage
2.5kV
Operating temperature
-40 .. 100°C