1717225 | MCDN 1,5/ 2-G1-3,5 RNP26THRR32
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 1100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Rated voltage160V
Number of plug-in contact rows2
Rated current In8A
Rated surge voltage2.5kV
Contact typePin
Over voltage categoryIII
Modular spacing connections3.5mm
Number of poles4
Length pin2.6mm
Diameter connection pin1.4mm
Pollution degree2
Material insulation bodyOther
Type of electric connectionOther
Modular spacing contacts3.5mm
Colour housingBlack
Material of contact surfaceTin
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
  • Connectors
  • 1100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Rated voltage
160V
Number of plug-in contact rows
2
Rated current In
8A
Rated surge voltage
2.5kV
Contact type
Pin
Over voltage category
III
Modular spacing connections
3.5mm
Number of poles
4
Length pin
2.6mm
Diameter connection pin
1.4mm
Pollution degree
2
Material insulation body
Other
Type of electric connection
Other
Modular spacing contacts
3.5mm
Colour housing
Black
Material of contact surface
Tin
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Type of banding
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C