1722396 | CCV 2,5/12-GF-5,08GNP26THR8815
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 250 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts5.08mm
Rated current In12A
Contact typePin
Rated voltage320V
Length pin2.6mm
Type of electric connectionOther
Connector modelFixed connector
Rated surge voltage4kV
Number of poles12
Pollution degree2
Material insulation bodyOther
Number of plug-in contact rows1
Over voltage categoryIII
Diameter connection pin1.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material of contact surfaceTin
Modular spacing connections5.08mm
Colour housingGreen
Operating temperature-40 - 105°C
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 250 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts
5.08mm
Rated current In
12A
Contact type
Pin
Rated voltage
320V
Length pin
2.6mm
Type of electric connection
Other
Connector model
Fixed connector
Rated surge voltage
4kV
Number of poles
12
Pollution degree
2
Material insulation body
Other
Number of plug-in contact rows
1
Over voltage category
III
Diameter connection pin
1.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material of contact surface
Tin
Modular spacing connections
5.08mm
Colour housing
Green
Operating temperature
-40 .. 105°C