1777914 | PC 5/10-STF1-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing contacts7.62mm
Number of poles10
Type of connectionOther
Rated surge voltage6kV
Pollution degree2
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 10mm²
Contact typeBus
Modular spacing connections7.62mm
Rated current In41A
Over voltage categoryIII
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 6mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 4mm²
Rated voltage1000V
Connectable cable typeTubular cable
Material of contact surfaceTin
Type of electric connectionScrew connection
Angle contact/conductor connectionOther
Material housingOther
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Colour housingGreen
Operating temperature-40 - 100°C
Material contactCopper
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Related products
1777914 | PC 5/10-STF1-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of plug-in contact rows
1
Modular spacing contacts
7.62mm
Number of poles
10
Type of connection
Other
Rated surge voltage
6kV
Pollution degree
2
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 10mm²
Contact type
Bus
Modular spacing connections
7.62mm
Rated current In
41A
Over voltage category
III
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 6mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 4mm²
Rated voltage
1000V
Connectable cable type
Tubular cable
Material of contact surface
Tin
Type of electric connection
Screw connection
Angle contact/conductor connection
Other
Material housing
Material insulation body
Polyamide (PA)
Colour housing
Green
Operating temperature
-40 .. 100°C