1778146 | PC 5/10-STCL1-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 2000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connectionOther
Contact typeBus
Number of poles10
Number of plug-in contact rows1
Over voltage categoryIII
Rated voltage1000V
Modular spacing contacts7.62mm
Modular spacing connections7.62mm
Angle contact/conductor connectionOther
Type of electric connectionScrew connection
Rated surge voltage6kV
Pollution degree2
Connectable cable typeTubular cable
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 10mm²
Material of contact surfaceTin
Rated current In32A
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 6mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 4mm²
Colour housingGreen
Operating temperature-40 - 100°C
Material housingOther
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material contactCopper
Related products
1778146 | PC 5/10-STCL1-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 2000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connection
Other
Contact type
Bus
Number of poles
10
Number of plug-in contact rows
1
Over voltage category
III
Rated voltage
1000V
Modular spacing contacts
7.62mm
Modular spacing connections
7.62mm
Angle contact/conductor connection
Other
Type of electric connection
Screw connection
Rated surge voltage
6kV
Pollution degree
2
Connectable cable type
Tubular cable
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 10mm²
Material of contact surface
Tin
Rated current In
32A
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 6mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 4mm²
Colour housing
Green
Operating temperature
-40 .. 100°C