1782815 | MC 1,5/12-G-3,81 P26THRR72CP29
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 380 KOM
Type of electric connectionOther
Modular spacing connections3.81mm
Diameter connection pin1.4mm
Number of poles12
Contact typePin
Rated surge voltage2.5kV
Length pin2.6mm
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing contacts3.81mm
Rated current In8A
Colour housingBlack
Rated voltage160V
Material insulation bodyOther
Over voltage categoryIII
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
Type of bandingCarton (for SMD)
  • Connectors
  • 380 KOM
Modular spacing connections
3.81mm
Diameter connection pin
1.4mm
Number of poles
12
Rated surge voltage
2.5kV
Length pin
2.6mm
Modular spacing contacts
3.81mm
Rated current In
8A
Rated voltage
160V
Operating temperature
-40 .. 100°C