1782857 | MC 1,5/10-G-3,81 P26AUTHR
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Material insulation bodyOther
Number of poles10
Contact typePin
Rated voltage160V
Rated surge voltage2.5kV
Rated current In8A
Modular spacing connections3.81mm
Length pin2.6mm
Connector modelFixed connector
Material of contact surfaceGold
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Over voltage categoryIII
Modular spacing contacts3.81mm
Type of electric connectionOther
Number of plug-in contact rows1
Diameter connection pin1.4mm
Pollution degree2
Colour housingBlack
Type of bandingCarton (for SMD)
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 100 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Material insulation body
Other
Number of poles
10
Contact type
Pin
Rated voltage
160V
Rated surge voltage
2.5kV
Rated current In
8A
Modular spacing connections
3.81mm
Length pin
2.6mm
Connector model
Fixed connector
Material of contact surface
Gold
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Over voltage category
III
Modular spacing contacts
3.81mm
Type of electric connection
Other
Number of plug-in contact rows
1
Diameter connection pin
1.4mm
Pollution degree
2
Colour housing
Black
Type of banding
Carton (for SMD)
Operating temperature
-40 .. 100°C