1783775 | PC 5/ 4-ST2-7,62 BUGYNZ10222
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connectionOther
Contact typeBus
Rated voltage1000V
Number of plug-in contact rows1
Angle contact/conductor connectionOther
Number of poles4
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 6mm²
Modular spacing contacts7.62mm
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 10mm²
Type of electric connectionScrew connection
Connectable cable typeTubular cable
Over voltage categoryIII
Material of contact surfaceTin
Rated surge voltage6kV
Modular spacing connections7.62mm
Rated current In41A
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 4mm²
Pollution degree2
Material contactCopper
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Colour housingOther
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Operating temperature-40 - 100°C
Related products
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connection
Other
Contact type
Bus
Rated voltage
1000V
Number of plug-in contact rows
1
Angle contact/conductor connection
Other
Number of poles
4
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 6mm²
Modular spacing contacts
7.62mm
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 10mm²
Type of electric connection
Screw connection
Connectable cable type
Tubular cable
Over voltage category
III
Material of contact surface
Tin
Rated surge voltage
6kV
Modular spacing connections
7.62mm
Rated current In
41A
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 4mm²
Pollution degree
2
Material contact
Copper
Material housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Colour housing
Material insulation body
Polyamide (PA)
Operating temperature
-40 .. 100°C