1784211 | PC 5/10-ST1-7,62 BDS10-1QSOX0
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of plug-in contact rows1
Number of poles10
Contact typeBus
Modular spacing contacts7.62mm
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 10mm²
Rated surge voltage6kV
Over voltage categoryIII
Rated current In41A
Type of connectionOther
Angle contact/conductor connectionOther
Modular spacing connections7.62mm
Rated voltage1000V
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 4mm²
Pollution degree2
Connectable cable typeTubular cable
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 6mm²
Type of electric connectionScrew connection
Material of contact surfaceTin
Colour housingGreen
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Material contactCopper
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Operating temperature-40 - 100°C
Related products
  • Connectors
  • Cable connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Number of plug-in contact rows
1
Number of poles
10
Contact type
Bus
Modular spacing contacts
7.62mm
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 10mm²
Rated surge voltage
6kV
Over voltage category
III
Rated current In
41A
Type of connection
Other
Angle contact/conductor connection
Other
Modular spacing connections
7.62mm
Rated voltage
1000V
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 4mm²
Pollution degree
2
Connectable cable type
Tubular cable
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 6mm²
Type of electric connection
Screw connection
Material of contact surface
Tin
Colour housing
Green
Material housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Material contact
Copper
Material insulation body
Polyamide (PA)
Operating temperature
-40 .. 100°C