1808310 | MCV 1,5/ 8-G-3,5 P26THRCP4
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Modular spacing contacts3.5mm
Modular spacing connections3.5mm
Rated surge voltage2.5kV
Rated current In8A
Over voltage categoryIII
Material insulation bodyOther
Diameter connection pin1.4mm
Pollution degree2
Number of poles8
Colour housingBlack
Contact typePin
Material of contact surfaceTin
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Length pin2.6mm
Number of plug-in contact rows1
Rated voltage160V
Type of electric connectionOther
Type of bandingCarton (for SMD)
Type of fasteningOther
Operating temperature-40 - 100°C
  • Connectors
  • 50 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Modular spacing contacts
3.5mm
Modular spacing connections
3.5mm
Rated surge voltage
2.5kV
Rated current In
8A
Over voltage category
III
Material insulation body
Other
Diameter connection pin
1.4mm
Pollution degree
2
Number of poles
8
Colour housing
Black
Contact type
Pin
Material of contact surface
Tin
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Length pin
2.6mm
Number of plug-in contact rows
1
Rated voltage
160V
Type of electric connection
Other
Type of banding
Carton (for SMD)
Type of fastening
Operating temperature
-40 .. 100°C