1845438 | CCV 2,5/ 6-GF-5,08 GYP26THRR56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Number of plug-in contact rows1
Modular spacing connections5.08mm
Rated surge voltage4kV
Rated voltage320V
Rated current In12A
Modular spacing contacts5.08mm
Pollution degree2
Type of electric connectionOther
Material of contact surfaceTin
Diameter connection pin1.6mm
Over voltage categoryIII
Length pin2.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Contact typePin
Material insulation bodyOther
Colour housingGrey
Number of poles6
Operating temperature-40 - 105°C
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Number of plug-in contact rows
1
Modular spacing connections
5.08mm
Rated surge voltage
4kV
Rated voltage
320V
Rated current In
12A
Modular spacing contacts
5.08mm
Pollution degree
2
Type of electric connection
Other
Material of contact surface
Tin
Diameter connection pin
1.6mm
Over voltage category
III
Length pin
2.6mm
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Contact type
Pin
Material insulation body
Other
Colour housing
Grey
Number of poles
6
Operating temperature
-40 .. 105°C