1845454 | CCV 2,5/ 8-GF-5,08 GYP26THRR88
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact typePin
Number of plug-in contact rows1
Rated current In12A
Number of poles8
Connector modelFixed connector
Modular spacing contacts5.08mm
Type of electric connectionOther
Rated surge voltage4kV
Modular spacing connections5.08mm
Material insulation bodyOther
Over voltage categoryIII
Material of contact surfaceTin
Diameter connection pin1.6mm
Rated voltage320V
Pollution degree2
Length pin2.6mm
Colour housingGrey
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 105°C
Type of bandingOther
Type of fasteningOther
  • Connectors
  • 140 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Contact type
Pin
Number of plug-in contact rows
1
Rated current In
12A
Number of poles
8
Connector model
Fixed connector
Modular spacing contacts
5.08mm
Type of electric connection
Other
Rated surge voltage
4kV
Modular spacing connections
5.08mm
Material insulation body
Other
Over voltage category
III
Material of contact surface
Tin
Diameter connection pin
1.6mm
Rated voltage
320V
Pollution degree
2
Length pin
2.6mm
Colour housing
Grey
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Operating temperature
-40 .. 105°C