1846165 | PC 35 HC/ 4-STF-SH-15,00 BKSO1
  • Connectors
  • Cable connector
  • 25 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts15mm
Number of poles4
Rated voltage1000V
Type of connectionOther
Contact typeBus
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve1.5 - 35mm²
Rated current In125A
Connectable conductor cross section solid-core0.5 - 16mm²
Modular spacing connections15mm
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.5 - 35mm²
Number of plug-in contact rows1
Angle contact/conductor connectionOther
Connectable conductor cross section multi-wired0.5 - 35mm²
Over voltage categoryIII
Type of electric connectionScrew connection
Connectable cable typeTubular cable
Rated surge voltage6kV
Pollution degree2
Material contactCopper
Material of contact surfaceSilver
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Material housingOther
Colour housingBlack
Operating temperature-40 - 100°C
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Related products
  • Connectors
  • Cable connector
  • 25 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Modular spacing contacts
15mm
Number of poles
4
Rated voltage
1000V
Type of connection
Other
Contact type
Bus
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
1.5 .. 35mm²
Rated current In
125A
Connectable conductor cross section solid-core
0.5 .. 16mm²
Modular spacing connections
15mm
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.5 .. 35mm²
Number of plug-in contact rows
1
Angle contact/conductor connection
Other
Connectable conductor cross section multi-wired
0.5 .. 35mm²
Over voltage category
III
Type of electric connection
Screw connection
Connectable cable type
Tubular cable
Rated surge voltage
6kV
Pollution degree
2
Material contact
Copper
Material of contact surface
Silver
Material insulation body
Polyamide (PA)
Material housing
Colour housing
Black
Operating temperature
-40 .. 100°C