1849985 | GIC 2,5/12-STGF-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 2000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connectionOther
Contact typeOther
Number of poles12
Modular spacing contacts7.62mm
Rated current In12A
Number of plug-in contact rows1
Angle contact/conductor connectionOther
Over voltage categoryIII
Rated surge voltage6kV
Modular spacing connections7.62mm
Pollution degree2
Rated voltage630V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve0.2 - 2.5mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve0.25 - 2.5mm²
Material of contact surfaceTin
Type of electric connectionScrew connection
Connectable conductor cross section solid-core0.2 - 2.5mm²
Connectable cable typeTubular cable
Material insulation bodyPolyamide (PA)
Material contactCopper
Colour housingGreen
Material housingOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 105°C
Related products
1849985 | GIC 2,5/12-STGF-7,62
  • Connectors
  • Cable connector
  • 2000 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Type of connection
Other
Contact type
Other
Number of poles
12
Modular spacing contacts
7.62mm
Rated current In
12A
Number of plug-in contact rows
1
Angle contact/conductor connection
Over voltage category
III
Rated surge voltage
6kV
Modular spacing connections
7.62mm
Pollution degree
2
Rated voltage
630V
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve
0.2 .. 2.5mm²
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve
0.25 .. 2.5mm²
Material of contact surface
Tin
Type of electric connection
Screw connection
Connectable conductor cross section solid-core
0.2 .. 2.5mm²
Connectable cable type
Tubular cable
Material insulation body
Polyamide (PA)
Material contact
Copper
Colour housing
Green
Material housing
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Operating temperature
-40 .. 105°C