LUCD38BL | Modul Proš KL. 20 3P 9,5..38A 24VDC
Code: 1941144
ManufacturerSchneider
Catalog numberLUCD38BL
Type
EAN code3606481493743
Details
  • Low-voltage control systems
  • Trip block for power circuit-breaker
  • 1 KOM
  • SCHNEIDER
Technical specifications
Width45mm
Height66mm
Depth60mm
Rated permanent current Iu38A
Number of poles3
Short-circuit release functionUndelayed
Overload release current setting9.5 - 38A
Voltage type of supply voltageDC
External power supply requiredYes
Voltage type (operating voltage)AC
With ground fault protection functionYes
Operating voltage at AC 50 Hz690 - 690V
Operating voltage at AC 60 Hz690 - 690V
Type of motor protectionElectronic release
Details
  • Low-voltage control systems
  • 1 KOM
  • SCHNEIDER
Technical specifications
Width
45mm
Height
66mm
Depth
60mm
Rated permanent current Iu
38A
Number of poles
3
Short-circuit release function
Undelayed
Overload release current setting
9.5 .. 38A
Voltage type of supply voltage
DC
External power supply required
Voltage type (operating voltage)
AC
With ground fault protection function
Operating voltage at AC 50 Hz
690 .. 690V
Operating voltage at AC 60 Hz
690 .. 690V