1711985 | CCA 2,5/ 7-G-5,08 3PAP26THRR56
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 1120 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector modelFixed connector
Number of poles3
Pollution degree2
Modular spacing contacts5.08mm
Number of plug-in contact rows1
Diameter connection pin1.6mm
Rated current In12A
Contact typePin
Material insulation bodyOther
Colour housingBlack
Material of contact surfaceTin
Rated voltage320V
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Type of electric connectionOther
Over voltage categoryIII
Length pin2.6mm
Modular spacing connections5.08mm
Rated surge voltage4kV
Type of fasteningOther
Type of bandingOther
Operating temperature-40 - 100°C
  • Connectors
  • 1120 KOM
  • PHOENIX
Technical specifications
Connector model
Fixed connector
Number of poles
3
Pollution degree
2
Modular spacing contacts
5.08mm
Number of plug-in contact rows
1
Diameter connection pin
1.6mm
Rated current In
12A
Contact type
Pin
Material insulation body
Other
Colour housing
Black
Material of contact surface
Tin
Rated voltage
320V
Inflammability class of insulation material according to with UL94
V0
Type of electric connection
Other
Over voltage category
III
Length pin
2.6mm
Modular spacing connections
5.08mm
Rated surge voltage
4kV
Type of fastening
Type of banding
Operating temperature
-40 .. 100°C