1730408 | MCV 1,5/ 4-G-3,5 P26THRCP4R32C
  • Connectors
  • Printed circuit board connector
  • 1000 KOM
Contact typePin
Rated surge voltage2.5kV
Connector modelFixed connector
Rated voltage160V
Rated current In8A
Pollution degree2
Modular spacing contacts3.5mm
Material of contact surfaceTin
Diameter connection pin1.4mm
Modular spacing connections3.5mm
Number of plug-in contact rows1
Colour housingBlack
Length pin2.6mm
Material insulation bodyOther
Inflammability class of insulation material according to with UL94V0
Operating temperature-40 - 100°C
Type of fasteningOther
Type of bandingCarton (for SMD)
  • Connectors
  • 1000 KOM
Rated surge voltage
2.5kV
Rated voltage
160V
Rated current In
8A
Modular spacing contacts
3.5mm
Diameter connection pin
1.4mm
Modular spacing connections
3.5mm
Length pin
2.6mm
Operating temperature
-40 .. 100°C